Tři fotografie

1. září 2018 v 9:22 | Darina |  FEIK
Na kavárenském stolku leží tři fotografie. Dvě z nich jsem ještě nikdy neviděla. Dva mladí muži a mladá žena. Fotografie ženy byla pořízena někdy na počátku 20. století. Poprvé hledím aspoň takto do tváře své prababičky. Data a písemnosti shromážděné v rodokmenu dnes dostaly tvář. Cítím se být trochu dojatá. Zkrátka mne celá situace dostala…

Jak to celé vlastně začalo? Bylo mi nějakých čtrnáct, patnáct a prázdniny jsme trávily s mámou v Jaroměři. Výprava za hledáním příbuzných. Našly jsme tehdy nějaké máminy bratrance a jejich rodiny. A v matrice jsem tehdy na vlastní oči uviděla křestní záznam svého dědečka Bernadra. Poprvé jsem tak viděla jméno své prababičky - Františka Fejková. Dočetla jsem se i jména jejích rodičů, František Fejk z Bílé Třemešné čp. 24 a Marie Chudobová, dcera Václava z Chotče. Narodila se 16.3.1875 v Chotči. To bylo na dlouhou dobu vše, co se dalo zjistit.

Uplynulo skutečně mnoho let. Do genealogie se pustila v důchodu moje máma. Matriky nebyly ještě digitalizované. Podařilo se jí tedy zmapovat generaci sourozenců babičky a některých jejích strýců a tet, shromáždit některé unikátní dokumenty (opisy a kopie křestních, oddacích či domovských listů). Ostatní čekalo na mne. Dědeček byl přítomen jen na velké fotografii v knihovně.

Trvalo dlouho, než jsem se dostala ke genealogii jako takové. Trvalo další čas, než jsem se vůbec prokousala k linii svého dědečka (http://dbartova65.blog.cz/1306/dedecek-bernard). Nyní tedy hledím do tváře prababičky. Představovala jsem si ji jinak. Asi krásnější. Asi výraznější. Zde je realita: Oválná tvář, světlejší vlasy, pravděpodobně světlé oči. Fotografie je vybledlá, odhaduji, že prababičce bylo sotva 20 let. Pořízena tedy byla někdy kolem r. 1895. Hledím do tváře člověka, jehož geny, sklony a charakter určují i moji existenci. Františka musela být pozoruhodná žena.

Druhá z fotografií je podobenka mladého muže v jeho svatební den. Podobné světlé vlasy, oválný obličej, šťastný, trochu rozesmátý výraz. Krásný, sympatický mladík. Také tuto tvář vidím poprvé. Patří nejmladšímu bratru mého dědečka, Františkovi. Tomu Františkovi, o jehož existenci jsem ještě před rokem neměla ani tušení. Podoba s matkou je očividná. Dnes se dozvídám i část z jeho osudů a osudů jeho potomků. Najednou vím, že někde na severu mám strýce a 2 tety, nějaké bratrance a sestřenice.

Třetí z fotografií je jedinou, kterou znám až příliš dobře. Abiturientské foto mého dědečka. Oválný obličej, tmavé vlasy, vážný pohled. Podoba s matkou a bratrem není na první pohled jasná. Vybavím-li si ovšem podobenku dědečka ze 40. let, je podoba mnohem patrnější.

U kavárenského stolku se setkali zástupci dvou neznámých rodinných větví. Navzájem si sdělujeme střípky informací. Padají jména osob i lokalit. Postupně mi dochází, že osudy mého dědečka budou daleko spletitější, než se jevilo na první pohled. Dědeček, který žil v Klatovech, sice nepřerušil styky s rodným krajem, ale očividně si nechával mnoho věcí pro sebe. Nikoli pouze existenci svého nemanželského syna Zdeňka. Pravděpodobně i to, že se do Martinic v Krkonoších, kde žil v první polovině 20. let, dostal pravděpodobně na přímluvu někoho z okruhu příbuzných druhého manžela své matky. Znamená to, že poté, co musel opustit Filířovice, se minimálně jednou se svou matkou setkal. A že mu matka pomohla tak, jak mohla. O bratru Františkovi tedy vědět musel. A teoreticky se tedy mohli aspoň jednou potkat. Logicky tedy asi věděl i o bratru Karlovi. I o jeho potomcích padnou nějaké informace.

Je tedy zjevné, že dědeček o celé kapitole svého života mlčel. A odešel hodně, hodně daleko, na druhý konec země, kde začal znovu. Přesto se na přelomu 30. a 40. let do rodného kraje vracel. Některé genealogické hádanky byly rozluštěny a já budu večer přidávat do rodokmenu nová jména a data. Vím, kdo byl Karel Fejk. Vím, kdo byl Jan Šubr. Vím, kdo byl Jan Vopršálek. Zůstává jedna palčivá otázka: Kdo byl, u všech všudy, můj dědeček?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama