Nehoupej se na té židli, prosím!

26. června 2018 v 19:10 | Darina |  Srdce mušketýra
Povzdechla si mušketýrova panička, že je pes náladový a snad že jsou i nějaké náznaky problémového jednání, konkrétně vrčení na cizí lidi. Šli jsme tedy tu náladovost otestovat.

Ve chvíli, kdy jsem si mušketýra vzala toho dne do parády, byl unavený dlouho ranní procházkou natolik, že mi ihned na počátku cesty nabídl chůzi na prověšeném vodítku. Šel zcela úžasně a také se dozvěděl, že úžasný je. Putovali jsme parkem a trochu jsme si hráli. Ale intenzitu hry jsem nechávala na něm (pokud mi nabídne míček, ale neudělá své krásné Kuk!, není ještě připraven k práci). Proto běhal jen tolik, kolik sám chtěl, ale přece jen trochu ano. Potřebovala jsem ho cíleně dostat na onom teoretickém stresovém kopečku malinko výše, protože jsem měla v plánu rozšířit trochu jeho zónu komfortu.

Jeli jsme pak tramvají (to je sice super, ale náhubek super není, ale toleruje ho), chvíli jsme si ještě hráli před prací a potom jsme šli dovnitř. Tentokrát do prostředí, které neznal, i když mi dal najevo, že si pamatuje cestu jinam, kde už byl. Rozšíření obzorů a nové prostory vzal s objevitelským nadšením, ale nikoli přehnaným. Chvíli jsme čekali na lavičce na chodbě a mušketýr se dokázal krásně zklidnit (máme na to povel, aby poznal, že se nějakou dobu nebude nic dít).

Pak se objevila paní sekretářka, a než jsem se vůbec stačila zeptat (návštěvu jsem sice předdomluvila, ale stejně), zda nebude vadit pes, s nadšením se na něj vrhla. Úplně cizí osoba, kterou nikdy předtím neviděl, kterou neznám pořádně ani já, takže nemohu předvídat její reakce. Mušketýr zazářil a s mušketýřím šarmem se nechal hladit a drbat a s radostí vychlemtal misku vody. Pak si trošku prošel prostředí, kde jsme měli být a blaženě se svalil na koberec. Koberec (zátěžový), to bylo něco, krásné poleženíčko! Když přicházeli ostatní, prohlédl si je, s tím, s kým se znal, se přivítal a zase sebou plácl na zem. Polovinu té nucené doby prospal. Druhou prodřímal.

Náznaky čehosi se objevily dvakrát. Poprvé, když se na chodbě za dveřmi ozval hluk (z vedlejší místnosti vyšlo hodně studentů a nebyli nejtišší). Obešlo se to trojím štěknutím a okamžitým uklidněním poté, co jsem mu dala najevo, že ano, že to vím (a děkuji) a že už se o to dál starat nemusí. Podruhé se ozvalo malilinké tichounké zavrčení, když se kolega vedle mne začal houpat na židli. To byl zcela nový pohyb a Portík dal jen najevo, že ho to vyvádí z konceptu. Opět, stačilo jen říct, že je to v pořádku - a bylo. Onen kolega byl vystresovaný víc, než pes. Nečekal, že mušketýr bude mít připomínky ohledně bontonu (na židli se už dál nehoupal) a z trochu příliš upřeného pohledu bylo jasné, že se trochu bojí. Jenže je to veliký a silný chlap a tohle by na sebe nikdy nepráskl. Psovi ale nevadil on, ale ten pohyb. Protože vzápětí, aniž bych ho musela přesouvat za svou židli, se natáhl a již ničím nerušen opět usnul. Na svém místě zůstal dokonce i v době, kdy jsem se musela přesunout já jinam a cosi prezentovat. Vůbec to neřešil, prostě spal. Zkrátka choval se se vší psí elegancí a etiketou. Náhodný příchozí by si nevšiml, že je v místnosti o jednoho chlupatého čtyřnožce víc.

Když jsme odcházeli, kolegu, který psy nemusí, ignoroval (zcela správně, protože se učíme, že se o jiné nemá starat, pokud oni ignorují jeho). Naopak, nechal se slastně drbat od jiného kolegy, který má pro psy slabost. Viděl ho také poprvé v životě, ale usoudil, že drbání není nikdy dost. Jako odměnu si pak detekoval u tohoto člověka schovanou skořici a užíval si obdiv a slávu.

Co říci? Zvládl to na jedničku, přesto, že jsem se snažila, abychom to vše absolvovali v situaci, kdy je unavený (mám vyzkoušeno, že při jeho únavě se případné potíže projeví dříve). Jenže… z mého hlediska se neprojevilo nic. Odváděla jsem nadšeného psa, který se stihl hodinku prospat a který si užil kupu pozornosti a ujišťování, jaký je frajer. Problémy nejsou, tedy nic neřešíme. A jako oprávce mravů je Portík k nezaplacení!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama