Žižkové III nebo Hodanové?

28. dubna 2018 v 9:48 | Darina |  WLCZEK
Klíčovým momentem k nalezení Mikuláše byla právě ona maličká poznámka, že se také nazývá Hodan. A že jeho otec se pravděpodobně jmenoval Vojtěch. Odhad roku narození ze svatebního záznamu vyšel asi na 1765. Zatím totiž chybí i záznam Mikulášova úmrtí. Přežil svou manželku Barboru, která zemřela r. 1820 v Novém Dvoře. Je pravděpodobné, že zemřel mezi roky 1820 až 1827, ale není jasné, kde, pravděpodobně v rodině některé z provdaných dcer.

Jako první se podařilo najít svatební záznam Vojtěcha Žižky s Kateřinou Kašparovou, dcerou Matěje Kašpara, vulgo Hodana z Brodu z r. 1766. Jenže tento Vojtěch měl sice hromádku dětí, ale Mikuláš nikde. Následovalo tedy další listování matrikami a indexy. Nakonec to přišlo - 1.12.1865 je do matriky Zavlekova, pravděpodobně se zpožděním, dopsán křestní záznam Mikuláše Hodana, jehož otcem je Vojtěch a matkou Kateřina. Není vůbec řešeno, že v té době nebyli jeho rodiče ještě sezdáni, zkrátka, objevil se. Je možné spekulovat, jak to tenkrát bylo a zda opravdu nebyl Mikuláš křtěn až dodatečně a kdy a kde se tedy opravdu narodil. Další záhadou je, odkud pocházel jeho otec Vojtěch, který se do Brodu přiženil. Svatební záznam tvrdí, že jeho rodnou obcí je snad jakási Černá? A že Vojtěchův otec by se měl jmenovat Jan. Z dalších matričních dat je jasné, že Mikuláš z nějakého důvodu odchází r. 1814 z Brodu do Nového Dvora a žijí s rodinou Františka.

V této chvíli to vypadá, že jsem na konečné. Najít obec Černá, která se nikde v širokém dalekém okolí neobjevuje, bude spíš náhoda, než co víc. V okolí Nového Dvora, v Číhani, se příjmení Žižka vyskytuje často, otázkou je, zda je tu příbuzenství, nebo pouhá shoda jmen. Možná jednou odpovím i na tyto otázky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marta Lafatová Marta Lafatová | E-mail | 28. dubna 2018 v 13:19 | Reagovat

Určitě  na to jednou  odpovíte.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama