Žižkové II

28. dubna 2018 v 9:23 | Darina |  WLCZEK
Dopátrat se původu Václava Žižky nebylo jednoduché. Rodina se pohybovala po širokém území. Nebyla to asi toulavá krev, spíš některé z jejích členů hnala dál a dál chudoba. Jak tedy pátrání dopadlo?

Václav pocházel z poměrně početné rodiny, měl 6 sourozenců. Rodina žila v Klatovech, ale i v rámci města se často harcovala z jednoho pronajatého bytu do jiného. Jeho otec se jmenoval Pavel (*1827), matka Kateřina Břečková (*1848) z blízkých Píhovic. I přes velký věkový rozdíl bylo asi manželství šťastné. Pavel na ženitbu dlouho čekal. Neměl to jednoduché. Narodil se totiž jako nemanželský, což byl v první polovině 19. století dost velký handicap. A po jeho smrti se Kateřina znovu neprovdala. Pavlovi se, jak už bylo řečeno, narodilo 7 dětí. Zdá se však, že dospělého věku se dožily pouze dvě: syn Václav (1876-1918) a dcera Božena (*1881). Osudy nejstarší Marie (*1874) a dalšího syna Emanuela (*1779) jsou neznámé, neobjevují se však ani ve sčítacích operátech té doby. Mladší Karel (1884) a Adolf Karel (1885) zemřeli jako miminka. Nejmladší Pavlova dcera Růžena (1889-1897) zemřela na zánět mozkových blan. Božena se r. 1900 provdala za Karla Kesmana. Měli nejméně 6 vlastních dětí: Annu Boženu (1901-1903), Václava I (1902-1903), Karla (1904), Václava II (1906-1926), Boženu Marii (1908) a Ottomara (1913). Navíc se po smrti Boženina bratra Václava Žižky stali poručníky jeho dětí. Jeho třetí manželka, Anna Hásová, neměla pravděpodobně zájem starat se o cizí děti, proto Václav, Božena a Karolína Žižkovy vyrůstali až do dospělosti u Kesmanových, jak dokládá sčítací operát z r. 1921.

Pátrání po rodišti Pavla Žižky bylo do značné míry historickou detektivkou. Zpočátku jsem věděla jen to, že jeho matka se jmenovala Josefa. To bylo na dohledání matričního záznamu trochu málo. Nejsdílnější byl nakonec záznam o Pavlově sňatku. Ten přidal informaci, že Josefa byla dcerou Mikuláše Žižky z Nových Dvorů. Nebylo to nic moc převratného, Nových Dvorů je na okrese a v blízkém okolí několik. Začala jsme těmi nejbližšími, tedy Novým Dvorem u Číhaně. Po Josefě ani Mikuláši Žižkových neexistovala žádná přímá zmínka. Avšak ejhle, nějací Žižkové tu byli. Konkrétně Vojtěch Žižka, který byl stejně starý jako Pavel. Podívala jsem se tedy na tuto rodinu blíže. Vojtěchovým otcem byl František, také z Nového Dvora. A jeho otcem byl Mikuláš. Bingo!

Znamenalo to tedy zpracovat celou rodinu Vojtěcha a Františka a pokusit se tudy dostat o generaci dál. František Žižka (1827) měl 6 dcer a jediného syna Vojtěcha. Nejstarší dcerou byla Marie (*1814). Z jejího věku jsem odhadla, kdy by se tak asi mohl František ženit. Ukázalo se, že to byl také rok 1814. A v jeho svatebním záznamu byla zmínka o tom, že se narodil v Brodu čp. 6. Také Brodů znám nepočítaně, tentokrát to však byl ten, který leží na silnici mezi Kolincem a Číhaní. Jeho poloha je genealogickým oříškem, matriční záznamy této vsi se chaoticky dělí mezi Zavlekov, Hradešice, Kolinec, Zdebořice a Chlístov. Tisíce stránek! Výsledek mnoha hodin práce se dá shrnout asi takto:

Mikuláš Žižka se r. 1766 oženil v Kolinci s Barborou Pavlíkovou, někdy nazývanou (po chalupě?) Sýkorová. Žil opravdu v Brodu čp. 6 a podařilo se dohledat zatím 9 jeho dětí (je pravděpodobné, že se objeví ještě další):

Nejstarším synem byl František (1790), který se do Nového Dvora de facto přiženil. Následuje dcera Josefa (1791), která mne zajímala, protože je matkou Pavla Žižky, kterého měla jako nemanželského. Pavel se narodil v obci Lhůta, což je od Nového Dvora nějaké 2 km z kopce přes les. Další v pořadí byl Josef (1794-1796), který zemřel jako dítě. Další dcerou byla Barbora (1796), která se r. 1822 vdává za Martina Strnada z obce Lhůta, kde asi později sloužila i Josefa. U Barbořina oddacího záznamu je zajímavá poznámka, že její otec Mikuláš bývá také nazýván Hodan. R. 1799 se narodil Jan, 1801 Magdaléna (která téměř ihned zemřela), 1803 Anna, o níž víme, že měla 2 nemanželské děti: Antonína (1826) a Alžbětu (1827). V roce 1806 se Mikulášovi narodila dcera Marie, která však žila jen 15 minut. Jméno rodina opakuje u další dcery narozené 1808. Je pravděpodobné, že rodina měla ještě dceru Johanu, ale toto dítě je zatím hypotetické, nepodařilo se najít žádný záznam.

Nyní je na čase posunout so o generaci dál a zjistit něco o Mikulášovi.
...pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama