Žižkové I

28. dubna 2018 v 8:06 | Darina |  WLCZEK
Se svou nejstarší sestrou se moje babička na tomto světě nikdy nepotkala. Františka Anna totiž zemřela rok před jejím narozením. Protože nezanechala žijící potomky, je tato větev rodokmenu nenávratně ztracena. Stihla se však jako mladá provdat. Mělo tedy cenu zmapovat osudy rodiny jejího manžela.

Františka - v rodině se jí říkalo Fanynka - prožila krátký život. Narodila se v zimě 1881 hodně daleko od mých rodných Klatov - v Nové Libni čp. 33. Narodila se jako nemanželská. Její matka, Anna Janoušková, zde pracovala jako tovární dělnice. Můj pradědeček byl v té době vojákem a přesto, že to myslel s Annou vážně, musel čekat na povolení k sňatku. Ale Annu s dítětem přestěhoval do Klatov. Nu, přestěhoval. Prý na to padl týden pěší cesty. Anna si nesla uzlík šatů a peřiny, praděda dítě. A šli.

Fanynka pak byla chůvou mladších sourozenců. A potom se stala tovární dělnicí, V Klatovech konkrétně šičkou - to bylo zaměstnání mnoha žen naší chudé rodiny. V létě roku 1899 se jí narodil synek Vašíček. S vrozenou tuberkulózou a slaboučký přežil pouhé 2 hodiny. Fanynka se v zimě dočkala svatby s Václavem Žižkou. Po patnácti měsících i ona zemřela na tuberkulózu.

Mladý vdovec se po roce oženil znovu s Marií Jančovou z Krutěnic. Je pozoruhodné, že i po této druhé svatbě bydlel dohromady s naší rodinou na Korálkově. S Marií měl dalších 6 dětí: Boženu I (1903-1905); Marii (1904-1909); Karolínu (1905), která se provdala za Josefa Pojara, jehož matkou byla Marie Vlčková, dcera pradědova bratra Matouše (zůstala tedy svým způsobem v rodině). Dalším synem byl František (1907), který se dožil jen několika měsíců. O rok později se narodila další Božena, která se dožila dospělosti a provdala se za Františka Vejvančického. Nejmladším Václavovým synem byl opět Václav (*1911), o jehož osudech se nepodařilo nic dalšího vypátrat.

Osud se opakoval a také druhá Václavova manželka Marie umírá poměrně mladá (31 let) na TBC.

Václav měl odvahu zkusit to potřetí a r. 1917 se žení s Annou Hásovou z Lub. O rok později však rodinná choroba dostihla i jeho a on před koncem roku 1918 umírá. Jaký byl tedy původ a rodina Václava Žižky? Projděme se tedy historií zpět k jeho rodinným kořenům.
...pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama