U nohy

10. března 2018 v 8:37 | Darina |  Srdce mušketýra
Chůze na vodítku s Portosem - to je tedy tragédie! Podepsalo se na tom několikatýdenní venčení různými lidmi po dobu paniččiny nemoci. Vzhledem k tomu, že byl Portík venčen na vodítku, naučil se takovému podivnému chování. Jakmile je připnut na vodítko, skloní hlavu a táhne do parku. Nevidí, neslyší. S člověkem na druhé straně vodítka nekomunikuje.

Jasně, štve mne to. Jednak proto, že se nerada nechávám psem vláčet (sice mám stále ještě šanci to zvládnout silou, ale to není cesta), jednak proto, že zkrátka považuji za normální, aby se mnou pes komunikoval. Kdykoli. Jinak mohu jen těžko poznat, kdyby se schylovalo k nějakému maléru.

Kdyby měl Portose v práci jeden z nejmenovaných populárních psích trenérů, určitě by mi začal vysvětlovat, jak je třeba mít psa pod kontrolou a asi by ho učil Sedni! Náš problém to neřeší. Sedět umí Portos perfektně. Musíme si tedy poradit sami. A raději pozitivně, než škubáním vodítka a praním se o to, kdo velí.

Začali jsme tedy cvičit intenzivně chůzi u nohy. Na krásně prověšeném vodítku. Cvičíme vždy při návratu z venčení. Cvičíme zatím vždy v jedné specifické ulici. Jde to pomalu. Rekord byl zatím pěkných 20 kroků. Portíka to moc nebaví, je to příliš statické. Ale co se dá dělat? Naučil se přece již spoustu věcí, které nejsou zábavné. Jako každý pes je Portos prospěchář. Nejprve se tedy naučil, že se vyplatí komunikovat se mnou. Když moc táhne, přijde protitah, který zmizí v okamžiku, kdy se zastaví a podívá se na mne. Další fází bylo, že za několik kroků u nohy je pamlsek. Za cestu tou ulicí většinou stíháme tak 5 opakování cviku.

Včera jsme tou ulicí šli zase. Na jejím počátku jsme uklidili hračky do pytlíku a do kapsy (uklízet umíme hezky na povel a Portos to chápe jako hru). Ještě jsem ani nestačila uvažovat o tom, že začneme cvičit, když mi Portos nabídl deset kroků u nohy sám. Evidentně testoval, co to udělá. Udělalo to! Pochvala, pamlsek. Pak dvě opakování se mnou. Další opět nabídl Portos sám. Zkrátka přišel na to - hele, jsme v ulici, kde se cvičí chůze u nohy, bude to tedy fungovat jako obvykle a dostanu pamlsek rychleji, když chování nabídnu sám? Ano, mušketýre, přesně tak to fungovat bude, kápl jsi na to. Dokonce se časem naučíme, že to bude (v pozdější fázi generalizace cviku) fungovat nejen v této ulici, že to bude fungovat kdykoli a kdekoli. Než došel domů, nabídl mi chování spontánně ještě dvakrát. Optimum je pro něj zatím 15 kroků, u delšího intervalu se mu to zatím "nevyplatí". Ale i na to vyzrajeme. Zkrátka příště strčím do pamlskovníku něco, co on moc rád. Nebo půjdeme za odměnu ještě na hřiště, kde dostane svůj vytoužený míček.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama