Baby-dog sitting IV

6. srpna 2016 v 17:49 | Darina |  Kimbilio
První večerní krmení už bylo hračkou. Před vypuštěním mrňousků jsem prozíravě uklidila koš, igeliťáky, vykasala závěsy, zavřela koupelnu, zkontrolovala obsah poliček… a pejsci mohli řádit. Ti velcí zatím řádili s paničkou venku. Po klidném odpoledni se potřebovali pořádně vyběhat. Vycházku zakončili zaplaváním v řece, jak mi dala najevo Kelpí, která se mi celá mokrá vrhla do náruče. Neviděla mne hodinu a to už přece je důvod k pořádnému přivítání. Beny capkal domů rezignovaně, zdaleka ne unaven. Hodina venku je pro zdatnou kelpii jako nic. Jeho nedokáže utahat ani celo-odpolední lítání po lese za míčkem, hodinovou procházku tedy považuje za minimální možné vyvenčení. Miya jedním okem spočítala potomky, ale moc se k nim nehrnula, podrápané a pokousané břicho ji musí dost bolet. Nedá se nic dělat, v dohledné době se opravdu budou malým stříhat drápky. Dospělá část smečky pak povečeří. V tento moment by se zastánci ujetých teorií o dominanci hrůzou ježily všechny vlasy. Čas lidské večeře ještě nenastal. Zkrátka není čas. Ale co, kelpie naštěstí ty teorie neznají, proto si nijak dominantně na svou paničku nevyskakují a jsou rády za plné misky.

Po večerním kolotoči máme dvě hodiny pro své lidské potřeby. Ty se smrskly na to se rychle navečeřet (poslední sousto rohlíku schovávám Benymu, aby věděl, že není opomíjen, radostně si ho zhltne později před posledním venčením) a chvíli poklábosit o světě, životě. Relaxujeme. Aspoň tu chvilku. Pak se kamarádka-majitelka vrhá na administrativu, protože za půldruha týdne mohou jít malí do světa a do té doby je potřeba vyřídit veškeré náležitosti.

Za dvě hodinky potom se štěňata vzbudí a nás čekají testy povah. Tím, že se štěňaty nežiji tak jako moje kamarádka, mohu mít trochu objektivnější pohled. Ale svá hodnocení jednotlivých disciplín tohoto víceboje srovnáváme. Už jsme si to kdysi vyzkoušeli na vrhu A. Teď je tedy třeba jen si rychle připomenout, jak jdou jednotlivé úkony za sebou.
A šup! Nastupuje první holka. Červená. Krásně spolupracuje, považuje testy za novou báječnou hru, dává najevo svou radost při spolupráci s člověkem a tu jedinou pro ni mírně nepříjemnou manipulaci mi docela dlouho toleruje, než lehce zaprotestuje. U dalších disciplín se naplno projevuje její zvědavost a vytrvalost.

V pořadí druhá je žlutá fenečka. Také pracuje ukázkově, udržuje nádherný oční kontakt. Při lákání k pohybujícímu se předmětu dá sice nejprve přednost zájmu o člověka, ale pak se na hračku energicky vrhne. Vynahradí si to u miniaportu, abychom si nemysleli, že jsou pro ni lidé středobodem. Dohoní hračku a ihned s ní zdrhne. Tak a vyhodnoťte si to, milí člověkové!

Fialová fenečka pracuje o něco rozvážněji, ale s vervou. Při seznámení se s neznámou situací nám ukazuje, že je to u ní opravdu rozvážnost, nikoli bojácnost. Při testování citlivosti na zvuky nereaguje, snad proto, že už je dnes slyšela vícekrát a nijak jí neublížily. Nezajímají ji tedy a nedá se vyvést z rovnováhy.

Tady musíme testy přerušit. Poslední adept nám totiž mezi tím usnul. Pokusili jsme se ho sice probudit, ale pootevřel na nás jedno oko, zatvářil se: Nerušit, spím!!! A už byl znovu v říši snů. Co naplat. I zítra je den. Také drápky musíme nechat na později. Pro štěňata je tesy přece jen docela náročný na psychiku a spolupráci s člověkem a tak po této nové hře ihned usínají. My se učeně přeme o výsledcích, ale v podstatě máme velikánskou radost z výsledků. Vypadá to, že z obou rodičů dostal tento vrh v nebývalé míře spoustu kladů. O víkendu je ještě čeká první zkušenost z pasení. Za tím účelem bude zapůjčeno morče. Určitě budu napjatě čekat na výsledky, protože jestli budou mrňata ještě jevit zájem o pasení, bude to velice všestranný vrh.

Denní kolotoč končí předspánkovým venčením velkých, přípravou krmení na ráno, dalším kolečkem úklidu. Když odpadám, kamarádka ještě šůruje předsíň. Obdivuji ji. Tenhle kolotoč už zvládá pár týdnů, spolu s prací. Pravda, nejsem ve špičkové kondici, ale mám dost. Stejně ji obdivuji. A to i přesto, že žít se štěňaty je velká radost. Ale teď, prosím, dobrou noc.


pokračování
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama