Vdova po Jánu Strnadovi...

20. prosince 2013 v 14:50 | Darina |  WLCZEK
Minulý článek se týkal objasnění původu pra-prababičky Marie Myslivcové. Při luštění této záhady jsem nejprve odkryla netušenou síť Myslivců v běšinském okolí (Běšiny, Javoří, Rajské, Úloh). Poté jsem zjistila, že mezi rody Vlčků a Myslivců je více vazeb (což se dá ovšem v omezeném prostoru čekat). Nikdy se ovšem nejendalo o implex, tj. sňatek neuzavřeli bratranci a sestřenice v blízkém stupni příbuzenství.

Při dohledávání všech možných a nemožých potomků mi padlo oko "náhodou" na matriční záznam z r. 1850. Byla zde křtěna jakási Magdaléna (Majdalena) Strnadová, dcera Terezie Myslivcové a Jana Strnada, která se narodila na velkostatku v Hubenově čp. 1.

Zvědavost mi nedala a proto jsem se vydala pátrat po případném zápisu o uzavřeném manželství. Povedlo se. Na počátku r. 1845 uzavřel sňatek v Jan Strnad, stár 40 roků, s Terezií, nemanželskou dcerou Marie Myslivcové (všichni jmenovaní pracovali v té době v Hubenově).

Jsou tedy objasněny dvě záhady. Manželství s Janem Strnadem se týkalo mé pra-pra-prababičky Terezie a všechna ta divná místa byla patrně záznamem toho, kde momentálně pracovala při narození toho kterého vnuka. Podle matrik vystřídala patrně lokality - Hubenov, Vrhaveč, Javoří, Běšiny. Ve všech těch dokumentech je uveden ještě Běhařov čp. 9, ale ten se zatím jeví jako málo pravděpodovný (existuje seznam lidí obývajících jednotlivé chalupy, vytažený patrně ze sčítání lidu a zpracovaný Vladimírem Strnadem). Ze zápisů lze rekonstruovat to, že se o svou dceru Marii (provdanou za mého pra-praděda Josefa Vlčka) nestarala a nechala ji v péči babičky Marie (přesněji Marie Anny), která někdy po r. 1845 začala bydlet v běšinském špitále a jak už víme, dožila se tam oněch požehnaných 86 let. Jan Strnad asi nebyl ochoten či schopen starat se o cizí dítě, při polokočovném životě to možná ani nešlo. Nějaký kontakt však prbabička se svou matkou měla, alespoň matně tušila, kde se právě nachází. Kolem roku 1859, tedy v době narození Matouše, se možná stýkali i více - pracovali v té době na stejném panství, bydleli ve stejné vsi. Ale Vlčkovi se pak vracejí do Klatov, lze tedy spekulovat o tom, že společné soužití nebylo "tím pravým ořechovým". A vzhledem k tomu, že Vlčkové drželi hodně pospolu (na rozdíl od Myslivců), lze soudit, že to bylo vážné a jedna ze stran musela dát popud k rozchodu.

Momentálně velice intenzivně pátrám po tom, kdy a kde zemřel Jan Strnad, kde se narodil (málo čitelnou lokalitou je snad nějaké místo u Modlína na pocinovicku) a jak skončila Terezie sama. Platí stále to, že v běšinských ani v Týneckých matrikách není uvedeno úmrtí ani jednoho z nich mezi lety 1850 až 1898. Terezie tedy zemřela patrně po tomto roce. Zda měli více dětí, než nalezenou Magdalenu, jsem zatím také nezjistila. U jejího zápisu není uvedeno ani to, že by žádala o křestní list z důvodu sňatku, ani zde není poznámka, že by zemřela.

Pra-pra-prababička bude patrně genealogickým oříškem. Vím sice, po kom mám boty "z toulavého telete", ale kolem jejích osudů se záhady jen rojí.

Existenci Jana Strnada se podařilo dokázat. Kroužila jsem po matrikách jako sup a nakonec mi padl do oka nikoli Modlín, ale Mochtín (kdyby ti faráři nepsali nesmysly). A vedlejší vesnice Lhůta a Nový Čestín. Tedy nikoli okolí Pocinovic, ale téměř za humny Klatov. O to horší... zjistit, kam tato místa matričně spadala. Nakonec jsem po dlouhém hrabání přece jen na něco přišla:
  • Jan Strnad se narodil 7.5.1798 v Novém Čestíně čp. 1 (asi se jednalo o velkostatek) rodičům Janovi (byl pasákem) a Anně, dceři Víta Lesa ze Lhůty
  • Josef Strnad, jeho bratr, se narodil tamtéž 18.6.1799
Po těchto dvou lakonických záznamech nikde nic, ani mezi úmrtími ne, rodina se patrně odstěhovala (či byla odstěhována, jednalo se o poddané). Janovi v době sňatku tedy nebylo udaných 40 roků, ale již 47. Ale matriční zaokrouhlování nepřekvapí, deset let sem či tam... žádná chyba. Horší je, že Jan zemřel neznámo kde, matriky mlčí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama