První kroky mezi Fejky

2. června 2013 v 17:51 | Darina |  FEIK
Do dědečkovy rodové linie jsem se pustila nyní, ač něktré materiály mám z doby svého dospívání. Tehdy ovšem nebyly matriky příliš přístupné a nedalo se dohledat nic moc převratného. I nyní čekám, až postoupí digitalizace SOA v Zámrsku.
Ta se zatím mé vytoužené oblasti dotkla v podobě matričních knih Bílé Třemešné (osada Filířovice leží od Třemešné, co by kamenem dohodil). Byla jsem zde před několika lety a navštívila i místní hřbitov. Nějací Fejkové zde stále žijí. Pustila jsem se tehdy do pátrání. Ozvali se Šáferové s tím, že s těmito Fejky příbuzní nejsou. Oni pravděpodobně nikoli, ale já možná ano. Protože výskyt stejného příjmení na tak úzce vymezeném prostoru je víc, než pouhá náhoda. Začala jsem tedy třemešínskými Fejky.
Matrikami se prodírám obtížně, ale už na počátku na mne čekala dvě překbvapení, která stojí za zmínku.

Tím prvním byl křestní záznam z r. 1899. V Bílé Třemešné čp. 170 se 26.2.1899 narodil Františce Fejkové, dceři Františka a Marie Chudubové, nemanželský syn Karel. Matriční záznam dále uvádí narození matky Františky 16.2.1875 v Chotči (Jičín) a skutečnost, že její matka, Marie Chudobová, již zemřela. To je tedy opravdu překvapení! Znamená to, že dědeček měl staršího bratra (pravděpodobně ale neměli společného otce, jinak by sedlák legitimoval sňatkem už první dítě). Co se s Františkou - tedy mou prababičkou, stalo dál, jsem se zde nedočetla.

Při dalším listování matrikami vykoukl další zajímavý zápis: 20.8.1877 umírá v Bílé Třemešné čp. 24 Marie Fejková, rozená Chudobová z Chotče, dcera Václava Chudoby, ve věku 25 let, pravděpodobně na poporodní komplikace. Do rakve s ní je vloženo mrtvě narozené dítě mužského pohlaví, které není v matrice samostatně uvedeno. Tato Marie Chudobová by tedy měla být mou pra-prababičkou a zápis dokazuje, že prababička Františka vyrůstala jako polosirotek. Další podrobnosti odhalí patrně matriky z Chotče (až budou k dispozici).

Tyto dva zápisy ukazují, že má smysl prodírat se i matrikami Třemešné, mohou skrývat ještě lecjaké překvapení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama