Vlček, Buriánek, Smáha, Fragabo - přelom 17. a 18. stol.

9. února 2013 v 14:32 | Darina |  WLCZEK
Minulé povídání jsem zasvětila poslední generaci Vlčků, kterou jsem byla s to v matrikách vystopovat. Před rokem 1760 jako by zmizeli z povrchu světa. Rozšířila jsem tedy své pátrání do okolních farností a čekala, co zajímavého najdu.

Našla jsem. Překvapení bylo hned několik. Jednak se mi podařilo dohledat nějaká další fakta o Vlčcích, kteří se objevili v Klatovech a vypadali nepříbuzně. Petrovi (1831), o němž jsem psala v souvislosti s otázkami 5. generace, se v Klatovech narodily další děti a on sám tam potom zemřel. Další kamínek zapadl do mozaiky.

Největším překvapením však byl matriční zápis z farnosti na Čachrově. 16.1.1717 se narodil a 19.1. byl pokřtěn Matěj (Mattheus) Vlček, syn Jana Vlčka a Evy z Rajského. Znamená to, že kolem r. 1700 museli v Rajském Vlčkové sídlit. Záhadu objasnil další, téměř totožný matriční záznam, tentokrát z běšinské matriky. Vše téměř stejné, jen otcem dítěte je Jan Buriánek. Nechápu sice, proč běšinský pan farář zápis opsal (bez toho, aniž by uvedl, že jde o opis z čachrovské matriky). Nepředpokládám, že by Jan a Eva nechali své dítě pokřtít dvakrát. Jednak asi nebyli zbožní tímto způsobem, jednak nebyli potulnými Romy (domnívám se), u kterých se ovšem tento nešvar rozmohl až v 19. století, ale řádnými poddanými panství týneckého. Ale možná to měli farníci z Běšin a okolí se svým panem farářem těžké. Konec konců, na Čachrov je stejně daleko jako do Úloha, kde stával kostel Petra a Pavla a kde byl i hřbitov. Ale byl to kostelík jen přifařený a do Běšin je již podstatně dále. To vše mluví pro logiku křtu na Čachrově.

A to vše také ztotožňuje několik příjmení. Běšinský pastýř duší dával zřejmě dlouhou dobu přednost pojmenování "po chalupě". A tak se z Vlčků bydlících v Rajském stali Buriánci, z těch v Tržku Smáhové (že jde o jméno po chalupě, dosvědčuje skutečnost, že když se přestěhovali do Javoří, byli z nich zpět Vlčkové) a ti, kteří se v tomto období mihli v Úloze, nesou podivné a zatím neobjasněné příjemní Fragabo. Bude to znamenat nový průchod matrikami a pokus o rekonstrukci další části rodokmenu. Počítám, že to bude trochu adrenalin! Stále totiž netuším, kolik Matějů Vlčků kolem roku 1740 existovalo a jak spolu všichni tito Vlčkové jsou příbuzní (a to si pište, že jsou!)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama