Kostelec nad Černými lesy

24. února 2013 v 19:11 | Darina |  Geo-kačerské adrenaliny
Tato únorová výprava za keškami byla skutečně adrenalinová. Po lovecké stránce byla spíše fiaskem. Zkoušela jsem mnoho kešek, výsledkem počasí a stále rostoucí sněhové vrstvy byly nakonec pouhé 4 kusy. Do Kostelce se tedy zcela jistě někdy vrátím.

Ten největší adrenalin nastal ovšem při návratu do Prahy. Poslední keš jsem našla pár metrů od autobusové zastávky a autobus na Prahu měl jet za pár minut. Jel. Sice s menším zpožděním, ale sněží-li, lze to omluvit. Autobus se coural, ploužil a klouzal nejprve skrz Kostelec do Mukařova, pak dále k Říčanům. Vjeli jsme do lesa a minuli odbočku na Strašín. A tam se to stalo. Těsně před námi se najednou štosovala kolona aut. Nejprve jsme neviděli, co se děje, před námi funěl kamion (kdo ví, jak se tam dostal, na tu cestu měl zákaz vjezdu).Před námi zatáčka, můstek a kolem docela cvrkot. Posléze se ukázalo, že se tam vybourala dvě auta a začala hořet. Kolem pobíhali lidé a auta od Říčan projížděla, jak by se nic nedělo. My projet nemohli, kamión se na zúžené silnici zasekl. Čekalo se, co dál. V autobuse byla malinko panika, na silnici leželo tělo. Nutně tedy vypukla diskuse, zda se jednalo o vážnou nehodu.

Přijela dvě hasičská auta, sanitka, policie. Relativně se toho moc nedělo. Sanitka však evidentně naložila někoho zraněného a odfičela směrem na Mukařov. Poté to píše vypadalo u nehody jako diskusní klub. Postávali tam policisté, postávali tam hasiči. A z obou stran se táhly dlouhé kolony aut, jejichž řidiči nevěděli, co se děje. Zdálo se, že se veškeré složky integrovaného záchranného systému věnovaly hlavně dokumentaci svého postupu (http://www.hzscr.cz/clanek/stret-dvou-vozidel-uzavrel-odpoledne-tah-na-kutnou-horu.aspx).

Lidé v autobusu zatím dost znervózněli. Ti, kteří mohli a byli z okolí, snažili se dovolat někomu, kdo by je mohl někde vyzvednout. V autobuse jeli také kluci, tak 14-15 let, na trénink. Těm pak volal někdo z rodičů, že to vypadá špatně, že silnice hned tak zprůjezdněna nebude. Aspoň že je v tomto smyslu informace na internetu. Rádio zatím nehlásilo nic. Řidič autobusu nadával.

V tuto chvíli se kluci rozhodli, že dojdou do Říčan pěšky. Přidala jsem se. Bylo mi jasné, že dojdu-li na vlak, dostanu se možná i do Prahy. Když jsme míjeli místo nehody, pro jistotu jsem se zeptala jednoho z hasičů, jak odhaduje, že to bude trvat. Byla jsem připravena, že dostanu-li určitou odpověď, vrátím se to říci lidem v autobusu. Odpovědí bylo, že netuší. Dodatkem něco ve smyslu, že lidé, co čekají v koloně, nemají právo otravovat. Fajn, chápu, že záchrana majetku a životů je prvořadá, ale je nutno postupně řešit i přidružené problémy. V tuto chvíli už byl zraněný v sanitce a uháněl k nemocnici a na silnici se evidentně nic převratného nedělo.

Šlapali jsme tedy čtyři v prázdném jízdním pruhu a když jsme minuli místo nehody, začali jsme informovat řidiče, stojící v koloně. Suplovali jsme tak práci patrně policistů (ti ale pomáhali a chránili někde jinde). Řidiči děkovali a v zápětí nadávali, někteří tam (podobně jako my předtím) tvrdli už 40 minut. Poté, co jsme tak ušli nějakých 500 m, nabídla se jedna z řidiček, že mě hodí v Říčanech někam k nádraží. Ušetřila mi tak další skoro 2 km cesty. Vyhodila mě na autobusové stanici, kde jsem čekajícím opět řekla, že čekají marně. Spolu ještě s jedním člověkem, který na mé oznámení ihned reagoval, jsem vyrazila k nádraží. Vlak mi sice ujel před nosem, ale naštěstí jich tu jezdí docela dost.

Do Prahy jsem se dostala. O něco později, o něco promrzlejší, o něco zamyšlenější. Snad pro poznání, že v krizových situacích se lidé dokážou vzepnout k vzájemné pomoci a ohleduplnosti. Snad k vděčnosti, že díky různým kurzům a tréninkům jednání v krizových situacích netřeba o některých věcech přemýšlet. Snad k otázce, zda tyto tréninky krizových situací absolvovali také ti profesionálové, kteří postávali u nehody a rozhodně nespěchali a nevyvíjeli horečnou činnost (vím, těžko soudit, ale i informovanost okolí je důležitá).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama