Unikátní (4. generace)

13. ledna 2013 v 14:43 | Darina |  WLCZEK
Putování proti proudu času mne zaneslo o další generaci zpět. Jsem u zatím nejstaršího z předků, o němž mám jistá data.

Můj pra-pra-pradědeček se jmenoval Petr. Už jeho samotné křestní jméno je mezi záplavou Josefů, Antonínů a Václavů v našem rodokmenu unikátní. Toto povídání píši zcela náhodou k jeho 217. narozeninám. Narodil se 11.1.1795 v osadě Rajské (variantně v zápisech udávan jako Rejsko, Rejska, Reysko, Reyska, Raiské, Regsko, Reiskow), ležící mezi Běšinami a Čachrovem v samém podhůří Šumavy. Milovníci GPS souřadnic uvítají alternativní identifikaci místa: N 49o 16' 44' E 13o 19' 47''. Rajské příslušelo pod farní úřad Běšiny. Osada existuje minimálně od r. 1380.

Matriční zápisy jsou sice kusé, ale přece jen nepřímo nějak jeho životní osudy dokumentují. Co se o něm dá vyčíst z matrik? Jméno dostal po kmotrovi, jak bylo tehdy hodně běžným zvykem. Jeho otec se jmenoval Václav. Matka Alžběta Jelínková pocházela z nedaleké, také ne příliš velké osady Zahrádky. Zatím jsem byla s to vystopovat jména jejích rodičů - Martina a Anny. Víc zatím nikoli. Zahrádka spadala pod farní úřad Čachrov a jeho matriky - to je ještě o trochu větší zmatek, než ty běšinské, na které jsem si při rozmotávání rodokmenu již aspoň trochu zvykla. Petr byl nejstarším synem a zároveň nejstarším přeživším mužským potomkem této generace.

Petr se v 14.3.1813 oženil s Kateřinou, dcerou šenkýře Jana Pojara z Úloha (i zde je možné si vybrat z pestrého vějíře možných psaní - Auloh, Auloch, Ouloh, Vloh, Ouhlo). První zmínky o Úloze se datují do r. 1352. Ještě několik let pobyl v Rajském; narodily se mu zde první tři děti z četného houfu potomků. Mezi lety 1822 a 1826 však Rajské náhle opouští a stěhuje se do Úloha čp. 21. O důvodech tohoto kroku lze jen spekulovat. Úloh v té době asi prožíval malý stavební boom. Byl dům novostavbou, která spíše pojala rychle se rozrůstající rodinu? Nebo to byl spíše příznak ekonomického krachu? Na tuto otázku hledám odpověď, ale bude to patrně dlouhá a obtížná cesta.

Z Petrových četných potomků, jichž se mi podařilo zdokumentovat 10 se dospělosti dožil nejstarší syn Bartoloměj, který dědí usedlost, dále synové Matěj, Antonín a Josef, dcery Kateřina, Anna, Marie, Magdaléna a Barbora (u té jediné se mi zatím nepodařilo dohledat záznam o narození). Jako dítě zemřel pouze Antonín I (zvyk opakovat jména zemřelých dětí jde opravdu daleko do minulosti rodu). Na tehdejší dobu je počet dětí, které se dožily dospělosti, mírně nadprůměrný. Je tedy pravděpodobné se domnívat, že minimálně do roku 1847 se Petrově rodině daří celkem dobře.

S dospíváním potomků se však situace rapidně zhoršuje. Matriční záznamy udávají, že usedlost musela praskat ve švech. Bartoloměj se oženil v r. 1846. Přirozeně, že do roka brečí v kolébce první z jeho synů. Matěj se žení rok poté a odchází pryč. Doma však zůstává Marie a i jí přibývají (zatím nemanželské) děti. Než dojde v r. 1859 ke svatbě, stačí se jí narodit čtyři (tři z nich se maminčiny svatby dožijí). V Mariině případě je jasné, že jejímu dřívějšímu sňatku bránily ekonomické důvody - otec dětí se ke všem hlásil a pozdějším sňatkem je legitimoval. Jen... vzít dříve se nemohli. Neměla rodina na Mariino věno? Na usedlosti navíc ještě žije rodina Barbory, která se před rokem 1845 vdala za Josefa Hadáčka. Než se o pět let později, v r. 1850 manželé odtěhovali do podruží v Úloze čp. 18 (což nesvědčí o jejich skvělém sociálně-ekonomickém postavení), stihly se jim narodit 2 dcery.

Zkusme tedy jednoduché počty. Je počátek roku 1850. v čp. 21 v Úloze nesporně v té době žijí:
  • Petr s manželkou Kateřinou a dětmi Josefem (13 let), Antonínem (16 let) a patrně i Magdalénou (18 let) - 5 osob
  • Barbora s manželem a 2 dcerami (2 a 5 let) - 4 osoby
  • Bartoloměj s těhotnou manželkou a synem (2,5 roku) - 3 osoby
  • těhotná Marie - 1 osoba
Celkem tedy 13 osob, z toho 7 dospělých, 3 dospívající a 3 děti.

Zkusme se posunout do r. 1855 a podívejme se, jak se situace změnila. V čp. 21 nyní najdeme:
  • Petra s manželkou a patrně minimálně synem Josefem (18 let) - minimálně 3 osoby (o osudu Antonína a Magdalény nic nevíme)
  • Bartoloměje s těhotnou manželkou a 3 dětmi (7, 5 a 3 roky) - 5 osob
  • těhotná Marie s dítětem (5 let) - 2 osoby
Celkem tedy minimálně 10 osob (možná 13), z toho 5 dospělých, 1 dospívající a 4 děti. V tomto období se z usedlosti odstěhovala Barbora s rodinou. V daném časovém rozmezí zde však také 2 děti zemřely (dcera Bartoloměje a syn Marie). Bartolomějovi zemřou do r. 1861 další tři děti ve velmi útlém věku. Muselo být tedy v domě poměrně těsno, byť tehdejší generace neřešila soukromí tolik, co my. Navíc, po tučných letech přišla patrně léta zvláště hubená.

Ve světle výše uvedené malé statistiky se není co divit, najdeme-li Josefa (pra-praděda) v r. 1857 v Klatovech. Kam osud zavál Antonína, Magdalénu, Kateřinu a Annu, nevím. Možná že matriky ještě promluví. Možná že nikoli, že odešli z dosahu běšinské a klatovské farnosti. Nemuselo to být nikam daleko. Stačilo vedle na týnecké panství či do Velhartic... a jejich stopa mizí, pokud se nepustím do výzkumu Vlčků na celém území jihozápadních Čech.

Petr zemřel r. 1864 v 69 letech v Úloze, Kateřina podle rejsříku úmrtí již v r. 1858. Byl očitým svědkem úspěchu i úpadku rodiny?

A ještě jedna maličkost. Petr uměl psát (či aspoň se podepsat). Dokumentuje to jeho vlastnoruční podpis v matrice u záznamu o Bartolomějově sňatku. Nevěsta byla nezletilá, stále jsme v době, kdy hranice zletilosti byla 24 let, musel tedy se svatbou souhlasit. Píše ještě kurentem a ruka není příliš vypsaná (nutno dodat, že já nepíšu kurentem o nic úhledněji Usmívající se).
Dík pátrání mám tedy malý suvenýr - důkaz existence předka, který zažil konec 18. století.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiřina Mazancová Jiřina Mazancová | E-mail | 27. září 2015 v 0:52 | Reagovat

Dobrý den, náhodou jsem narazila na váš blog. Pocházím z Rajského a chtěla bych zjistit informace o této obci, o jejím vzniku, kdo tam byl jako první obyvatel. Můj rodný dům má čp. 6, koupil ho od Kolowratů můj prapředek Václav Vítovec a do dnes v něm žijeme. Ale chtěla bych vědět, kdo náš dům postavil a odkud Václav Vítovec přišel. Chtěla bych to ještě stihnout říct mému otci, jehož zdravotní stav není dobrý. Ale mé schopnosti a časové možnosti jsou velmi malé, proto bych vás chtěla moc poprosit o pomoc. Budu vděčná za každou informaci.
Moc děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama